Monogram 36" Built-In French-Door Refrigerator - ZIPS360NNSS
Monogram 36" Built-In French-Door Refrigerator
Model: ZIPS360NNSS








Monogram 36" Built-In French-Door Refrigerator
Model: ZIPS360NNSS
Depth : Standard Depth
Replaced By
Monogram 36" Panel-Ready Premium Integrated French-Door Refrigerator
Model: ZIP364IPVII

$11,800.00
Was$12,980.00Save $1,180.00 (9%)
Key Features
French-door design
Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Finely crafted glass-front metal door bins
LED lighting
Upfront electronic controls with digital readout
Large full-extension freezer drawer
Precision glass-front produce and deli drawers
Aluminum trimmed glass shelves
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
French-door design
Gives you wide-open access to every fresh food shelf and bin
Statement and Minimalist Collection Refrigerator Handles (sold separately)
Designed to enhance choice and customization, Statement and Minimalist Collection refrigerators do not come with handles. Handles must be chosen separately and ordered through a Monogram representative
Finely crafted glass-front metal door bins
With riveted metal accents offer easy access to beverages and quick-grab items
LED lighting
Positioned throughout the interior and under fresh food drawers spotlights food inside the refrigerator and in the freezer
Upfront electronic controls with digital readout
Offer a range of precise temperature settings, all within easy reach
Large full-extension freezer drawer
Has storage bins that slide out independently of one another for easy loading and unloading. An automatic icemaker keeps plenty of filtered ice on hand.
Precision glass-front produce and deli drawers
Feature full-extension, soft-close slides
Aluminum trimmed glass shelves
Allow convenient access to contents in the fresh-food compartment
Certifications
California AB-100 Compliant
California Prop 65
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Depth | 25.8125 in |
| Net Weight | 670 lb |
| Overall Width | 36 in |
| Overall Height | 84 in |
| Height to Top of Hinge | 84 in |
| Approximate Shipping Weight | 700 lb |
| Case Depth Without Door | 23.625 in |
| Height to Top of Case | 83.5 in |
FEATURES
| Temperature Management Features | Independent Temperature Controls |
| Deli Drawer | Soft-close with glass and metal design |
| Control Type | Upfront Electronic Digital Temperature Display |
| Icemaker | Factory-Installed |
| Freezer Cabinet Shelves | 1 Freezer Drawer/Ice Bucket on Full-Extension Slides |
| Filter Change Indicator | Yes - On Upfront Control |
| Filter Location | Behind the top access panel |
| Sabbath Mode | Yes |
| Interior Lighting | LED |
| Freezer Storage Baskets | 2 Wire |
| Short Description | 36" Built-In French-Door Refrigerator |
| Independent Utility Basket | with Full Extension Slides |
| Defrost Type | Automatic Defrost |
| Fresh Food Door Features | 4 Adjustable |
| Leveling System | 4 Point (2 adjustable back rollers, 2 adjustable front legs) |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 5 |
| Fresh Food Door Bins | 6 with glass and metal design |
| Freezer Features | Freezer Drawer with Full Extension Slides |
| Exterior Style | Standard Depth |
| Produce Drawer | Soft-close with glass and metal design |
| Configuration | French Door |
| Vegetable / Fruit Crisper(s) | 2 Drawers w/ Full-Extension Slides |
| Refrigerant Type | R-134a |
| Dispenser | Non-Dispenser |
| Water Filtration | MWF |
| OU Certified | No |
| Fresh Food Cabinet Shelf Features | 5 Adjustable |
| Product Type | Built-In Refrigerator |
APPEARANCE
| Adjustable Rollers | 2 |
| Master Light Control Switch | Yes |
| Door Style | Solid Door |
| Door Stops | 90, 115 and 130 Degree |
| Design Style | Universal: Statement or Minimalist Stainless Steel |
| Handle Purchased Separately | Requires Statement Handle Kit (ZKSB3H3PNSS) or Minimalist Handle Kit (ZKSB3H3CNSS) |
| Easy Access Hinged Grille | Yes |
| Installation | Industry Standard Built-In Installation |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Coil-Free Back | Yes |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Handle | Separate Purchase Required |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 14.51 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 20.8 cu ft |
| Freezer Capacity | 6.29 cu ft |
POWER / RATINGS
| Electrical Requirements | 115V; 60Hz; 20A |
| Hertz | 60 |
ECONOMICAL / QUIET
| Quiet Features | Stainless Sealed Adjustable Toe Kick |
WARRANTY
| Parts Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Warranty Notes | Limited 5-Year Sealed System |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 84 in. |
| Length | 25.81 in. |
| Weight | 670 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 89 in. |
| Shipping Length | 30.81 in. |
| Shipping Weight | 710 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 710 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 45.17 ft³ |
| Dimensional Weight | 561.56 lbs. |
| Total of Cubes | 45.17 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 561.56 lbs. |
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.
















