Monogram ENERGY STAR® 23.1 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator - ZWE23ESNSS
Monogram ENERGY STAR® 23.1 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator
Model: ZWE23ESNSS










Monogram ENERGY STAR® 23.1 Cu. Ft. Counter-Depth French-Door Refrigerator
Model: ZWE23ESNSS
Depth : Counter Depth
Key Features
TwinChill evaporators
Showcase LED lighting
Full-width electronic temperature-controlled drawer with LED lights
Drop-down tray
Quick Space shelf
Advanced water filtration uses RPWF replacement filter
Enhanced Shabbos Mode
TwinChill™ evaporators
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
TwinChill evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Showcase LED lighting
Positioned throughout the interior and under fresh food doors to spotlight foods inside the refrigerator and in the freezer
Full-width electronic temperature-controlled drawer with LED lights
3 accurate settings deliver the optimal temperature for your favorite foods, while lights indicate the chosen setting
Drop-down tray
Allows for extra door storage when you need it and tucks away when you don’t
Quick Space shelf
Functions as a normal full-sized shelf when needed and easily slides down for instant storage flexibility
Advanced water filtration uses RPWF replacement filter
The included refrigerator water filter reduces 50+ impurities including lead, chlorine, microplastics, and PFOA/PFOS; providing clean, safe drinking water and ice (replacement water filters sold separately - check refrigerator filter compartment for compatible model)
Enhanced Shabbos Mode
The Shabbos Keeper connects to your refrigerator to automatically enable Shabbos compatible modes each week and before every holiday (Shabbos Keeper sold separately, visit www.zmantechnologies.com for details)
TwinChill™ evaporators
Separate climates in the fresh food and freezer sections help keep foods fresh
Certifications
California AB-100 Compliant
California Prop 65
ENERGY STAR® Qualified
MADE IN AMERICA: 70 to 90% U.S. Content
Specifications
Warranty
| Parts | 2 Year |
| Labor | 2 Year |
WEIGHTS & DIMENSIONS
| Overall Width | 36 in |
| Overall Depth | 31.5 in |
| Net Weight | 377 lb |
| Overall Height | 70.5 in |
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Approximate Shipping Weight | 407 lb |
| Height to Top of Case | 69.125 in |
| Depth Without Handle | 28.6875 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
| Height to Top of Hinge | 70.5 in |
| Depth with Door Open 90° | 43.375 in |
| Width w/Door Open 90 Degrees Incl. Handle | 44.625 in |
| Case Depth Without Door | 24.375 in |
FEATURES
| Fresh Food Features | Showcase LED Lighting 7 |
| Control Type | Internal Electronic Digital Temperature Display |
| Freezer Storage Baskets | 2 Full-Width (w/ Ice Bucket) |
| Exterior Style | Counter-Depth |
| Performance Features | Easily Removable Door Gaskets |
| Configuration | French Door |
| Icemaker | Factory-Installed |
| WiFi Connect | Optional (Requires part no. PBX23W00Y1) |
| Sabbath Mode | Optional |
| Filter Location | Left wall |
| Dispenser | Internal Water |
| Temperature Management System | TwinChill™ Evaporators |
| Short Description | Counter-Depth French-Door Refrigerator with Minimal Handle |
| Connected Capabilities | IFTTT |
| Defrost Type | Frost Guard |
| Fresh Food Door Features | Drop Down Tray |
| Leveling System | 2 Front Leveling Legs |
| Fresh Food Door Bins | 6 Total |
| OU Certified | OU/CRC Enhanced Shabbos Mode, when used with Shabbos Keeper, sold separately |
| Freezer Features | Interior Lighting - Showcase LED (2) |
| Dispenser Features | Internal Dispenser |
| Fresh Food Cabinet Shelves | 3 Spill Proof |
| Fresh Food Cabinet Drawers | 2 Adjustable Humidity Drawers |
| Water Filtration | Removes Pharmaceuticals |
| Product Type | Counter Depth Refrigerator |
CAPACITY
| Fresh Food Capacity | 15.93 cu ft |
| Total Capacity (cubic feet) | 23.1 cu ft |
| Freezer Capacity | 7.16 cu ft |
APPEARANCE
| Exterior Design | Stainless Steel Wrapped |
| Door Swing | Hinges on Left & Right |
| Color Appearance | Stainless Steel |
| Door Stops | Yes |
| Handle Design | Minimalist |
| Counter-Depth Design | Yes |
| Handle Color | Stainless Steel |
| Hidden Door Hinge(s) | Yes |
| Counter-Depth Design | true |
WARRANTY
| Warranty Notes | See written warranty for full details |
| Labor Warranty | Limited 2-year entire appliance |
| Parts Warranty | Limited 1-year entire appliance |
Other
| Side Air Clearances | 0.125 in |
| Back Air Clearances | 2 in |
| Top Air Clearances | 1 in |
Dimensions & Weight
| Width | 36 in. |
| Height | 70.5 in. |
| Length | 31.5 in. |
| Weight | 377 lbs. |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 41 in. |
| Shipping Height | 75.5 in. |
| Shipping Length | 36.5 in. |
| Shipping Weight | 417 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 417 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 46.27 ft³ |
| Dimensional Weight | 575.16 lbs. |
| Total of Cubes | 46.27 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 575.16 lbs. |
POWER / RATINGS
| Energy Consumption (kWh/year) | 596 |
| Electrical Requirements | 120V |
| Hertz | 60 |
Where to Buy Monogram Appliances in Missouri.
















