$1,099.00
24 Cu. Ft. Top Mount Refrigerator - LTCS24223W
$1,099.00
Depth : Standard Depth
Key Features
Great Space in Style
Space to Keep it Fresh
Great Light
Sophistication at Every Turn
Cold as ice.
Fresher is better
Qualifications
Measure First, Order Right.
Description
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Great Space in Style
Get the space you need in a refrigerator that’s right for your kitchen. With 24 cu. ft. of space, this top mount refrigerator offers a large capacity in its category at 33" wide.
Space to Keep it Fresh
With two humidity-controlled crisper drawers and a full-width Glide N’ Serve Pantry Drawer, keeping all of your food organized and fresh couldn’t be simpler. Store wide items with easier access in the Glide N’ Serve Pantry Drawer, and the two humidity controlled crisper drawers are perfect for fruits, vegetables and beverages.
Great Light
LED panels in the refrigerator provide an exceptionally bright interior and saves energy over traditional lighting.
Sophistication at Every Turn
Contoured doors, hidden hinges, and a host of great interior features give your refrigerator a look that's as sophisticated as it is functional. And it's beauty isn't just the outside. With every feature thoughtfully designed, this appliance helps you create the sophisticated, distinctive kitchen you want—and deserve.
Cold as ice.
An automatic ice maker means you'll always have ice on hand.
Fresher is better
Multi-Air Flow Freshness System is designed to maintain superior humidity and temperature levels to help keep your food fresher, longer. Digital sensors constantly monitor conditions within the refrigerator and strategically-placed vents in every section to help surround your food with cool air no matter where you put it.
Qualifications
Measure First, Order Right.
Nothing is more frustrating than an appliance that doesn’t fit. We’ll help you find the right one for your space.
24 cu. ft. Capacity
Contoured Doors with Pocket Handles
Full Width Pantry Drawer
Factory Installed Ice Maker
Rated Energy Star Most Efficient 2020
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
FREEZER
| Freezer Light | Premium LED |
| Ice Bin | Yes |
| Shelf Construction | Tempered Glass |
| Auto Defrost | Yes |
| No. of Shelves | 1 |
| No. of Door Bins/Shelves | 2 |
| Ice Maker | Yes |
MATERIALS & FINISHES
| Available Colors | Smooth White (SW), Smooth Black (SB), Stainless Steel (ST) |
| Back | Flush & Metal cover over mechanical parts |
| Contour Door | Yes |
| Surface | Coated Metal, Stainless Steel |
| Reversible Door | yes |
| Blowing Agent | Cyclopentane - Low Global Warming Potential, and Zero Ozone Depletion Potential Blowing Agent |
REFRIGERATOR DOOR
| Tall Item Retainer | Yes |
| Dairy BIn | Yes |
| No. of Door Bins | 3 (2 Gallon Sized) |
CAPACITY
| Freezer | 6.2 cu. ft. |
| Total | 23.8 cu. ft. |
| Refrigerator | 17.60 cu. ft. |
FEATURES
| ENERGY STAR® Qualified | Yes (501 kWh/Year) |
| Temperature Sensors | Yes |
| LoDecibel™ Operation | Yes |
| Freezer Door Type | Top Swing Door |
| Temperature Controls | Digital |
| Display | Internal Membrane / Green LED |
| Energy Rating | ENERGY STAR® Qualified |
| Linear Compressor | Inverter |
WARRANTY
| Limited Warranty | 1 Year Parts and Labor, 5 Years on the Sealed System (Parts & Labor), 5 Years on the Compressor (Parts & Labor), 6-10 Years on Linear Compressor (Parts Only) |
| UPC | 048231786997 |
REFRIGERATOR
| Refrigerator Light | Premium LED |
| No. of Shelves | 2 Full |
| Crisper Bins | 2-Humidity Crispers |
| Full Width Pantry Drawer | Yes |
| Dairy Corner/Bin | 1 |
| Multi-Air Flow Cooling | Yes |
| Shelf Construction | Tempered Glass |
| Gallon Storage | 2 Gallons |
| Daily Ice Production | 3.7 lbs |
| Full Snack Tray/2 Bottle Guides | Yes |
| Ice Storage Capacity | 5.5 lbs |
| Temperature Sensors | 4 |
| Compressor Type | Inverter |
SUMMARY
| ENERGY STAR® Qualified | Yes |
| Total Capacity | 23.8 |
| Standard Depth | Yes |
| SmartDiagnosis™ | Yes |
COOLING
| Refrigerant | R600a: Low Global Warming Potential, Zero Ozone Depletion Potential and More Energy Efficient Refrigerant than R134a |
RATINGS
| Energy Consumption | 438kWh |
| Amps | 20 Amp |
| Requirements | 120V, 60Hz, 15 Amp |
Dimensions & Weight
| Width | 32 in. |
| Height | 71.43 in. |
| Length | 38.14 in. |
| Weight | 224 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 34 4/5" x 71 3/7" x 38 1/7" |
| Depth (Total with Door Open) | 63" |
| Depth Including Door | 33 3/8" |
| Height to Top of Case | 67 7/8" |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 34 3/4" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 34 4/5" x 71 3/7" x 38 1/7" |
| Depth without Door | 29" |
| Height to Top of Door Hinge | 70 1/4" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 34 3/4" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 39.8 in. |
| Shipping Height | 76.43 in. |
| Shipping Length | 43.14 in. |
| Shipping Weight | 264 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 264 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 50.45 ft³ |
| Dimensional Weight | 627.22 lbs. |
| Total of Cubes | 50.45 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 627.22 lbs. |
You might also like these best sellers...























