11 cu. ft. Top Freezer Refrigerator - LTNC11131V
Depth : Counter Depth
Key Features
Cold as ice.
Fresher is Better.
Keep it Crisp.
Get wise
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Cold as ice.
You'll always have ice on hand with the twisting ice tray in this refrigerator.
Fresher is Better.
Multi-Air Flow System is designed to maintain superior humidity and temperature levels to help keep your food fresher, longer. Digital sensors constantly monitor conditions within the refrigerator and strategically-placed vents in every section to help surround your food with cool air no matter where you put it.
Keep it Crisp.
Humidity-controlled crispers help maintain humidity levels to help extend the life of your fruits and vegetables.
Get wise
If you ever experience an issue with your LG refrigerator, you don't have to worry. The SmartDiagnosis™ feature helps the service center diagnose problems over the phone, or with a simple app on your smart phone, helping you minimize costly, inconvenient service calls.
Specifications
Warranty
| Parts | 1 Year |
| Labor | 1 Year |
Capacity
| Freezer (cu.ft.) | 2.6 cu.ft. |
| Refrigerator (cu.ft.) | 8.5 cu.ft. |
| Total Capacity (cu.ft.) | 11.1 cu.ft. |
Convenience
| Door Alarm | Yes |
| LoDecibel™ Quiet Operation | Yes |
| Temperature Controls | Knob Dial |
Cooling
| Door Cooling+ | Yes |
| Inverter Compressor | Yes |
| Multi-Air Flow™ System | Yes |
Energy
| Energy Consumption (kWh/Year) | 339 |
Freezer
| Door Bins | 2/ Plastic |
| Door Type | Swing Door |
| Drawers | 1 Plsatic Shelf |
| Freezer Handle | Pocket Handles |
| Ice Bin / In-Door Ice | Ice tray & Ice bin in the freezer |
Limited Warranty & UPC
| Compressor (Parts & Labor) | 5 Years |
| Linear Compressor (Parts Only) | 6-10 Years |
| Parts & Labor | 1 Year |
| UPC | 048231794077 |
Materials and Finishes
| All Available Colors | Platinum Silver (PCM) |
| Contour Door | Yes |
| Handles | Pocket Handles |
| Hidden Hinges | Yes |
| Surface | Smooth |
Refrigerator
| Crisper Bins | 1 |
| Door Bin Construction | Plastic |
| No. of Bins | 4 |
| No. of Shelves | 3 (1 Sliding) |
| Refrigerator Light | Ceiling LED |
| Shelf Construction | Tempered Glass |
Summary
| Display Type | Knob Dial |
Refrigerator ThinQ® Smart Features
| SmartDiagnosis™ | No |
Water & Ice System
| Ice System | Manual Ice Tray |
Dimensions & Weight
| Width | 24 in. |
| Height | 71 in. |
| Length | 27.5 in. |
| Weight | 125.9 lbs. |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 25" x 71" x 27 1/2" |
| Carton Dimensions (WxHxD) | 25" x 71" x 27 1/2" |
| Depth (Total with Door Open) | 47.5" |
| Depth with Handles | 26" |
| Depth without Door | 22.75" |
| Depth without Handles | 26" |
| Height to Top of Case | 65.75" |
| Height to Top of Door Hinge | 66.75" |
| Standard Depth | No |
| Width (Door Open 90˚ with Handle) | 25" |
| Width (Door Open 90˚ without Handle) | 25" |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 30 in. |
| Shipping Height | 76 in. |
| Shipping Length | 32.5 in. |
| Shipping Weight | 165.9 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 165.9 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 27.12 ft³ |
| Dimensional Weight | 337.12 lbs. |
| Total of Cubes | 27.12 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 337.12 lbs. |
You might also like these best sellers...


























