$3,169.00
Was$3,489.00Save $320.00 (9%)
15-In Professional Built-In Beverage Center With Reversible Hinge - MPBV415IG31A
15-In Professional Built-In Beverage Center With Reversible Hinge
Model: MPBV415IG31A
$3,169.00
Was$3,489.00Save $320.00 (9%)
Key Features
2.7 cu. ft. capacity stores up to 35 cans (12-oz) or 6 wine bottles
(2) 3-in-1 Glide-Out Convertible Shelves feature removable glass pane with wine rack option to store beverages, food or wine
Cantilevered shelving system can hold up to 35 lbs and features 11 adjustable heights
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Door ajar and high/low temperature alerts
Adjustable LED theater style lighting in arctic white or sapphire blue
Argon filled, UV-resistant tinted dual pane glass door protects contents
Professional styling: robust full-length handle and stainless steel accents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
2.7 cu. ft. capacity stores up to 35 cans (12-oz) or 6 wine bottles
(2) 3-in-1 Glide-Out Convertible Shelves feature removable glass pane with wine rack option to store beverages, food or wine
Cantilevered shelving system can hold up to 35 lbs and features 11 adjustable heights
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Door ajar and high/low temperature alerts
Adjustable LED theater style lighting in arctic white or sapphire blue
Argon filled, UV-resistant tinted dual pane glass door protects contents
Professional styling: robust full-length handle and stainless steel accents
Elegant midnight black interior
Door lock provides added security
Digital controls allow you to select a temperature from 33°F to 70°F
Reversible door allows for right or left swing
Concealed soft close articulating door hinge
Specifications
Product Details
| Dimensions: Product Depth | 23.875 inch |
| Dimensions: Product Height | 33.75 inch |
| Width | 14.875 inch |
| 12-oz Can Capacity | 35 |
| AMPS Running | 15 A |
| Capacity (cu ft) | 2.7 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Energy Star | Yes |
| Refrigerant | R600A |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 125 lb |
| Shipping Width | 19 inch |
| Temperature Range | 33°F to 70°F |
| Wine Capacity | 6 |
Other
| 12-oz Can Capacity | 35 |
| AMPS Running | 15 A |
| Capacity (cu ft) | 2.7 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Energy Star | Yes |
| Refrigerant | R600A |
| Temperature Range | 33°F to 70°F |
| Wine Capacity | 6 |
Dimensions & Weight
| Width | 14.88 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 23.88 in. |
| Weight | - |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 125 lb |
| Shipping Width | 19 inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 19 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 31 in. |
| Shipping Weight | 125 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 125 lbs. |
| Source | Manufacturer |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 6.94 ft³ |
| Dimensional Weight | 86.23 lbs. |
| Total of Cubes | 6.94 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 86.23 lbs. |
You might also like these best sellers...
Where to Buy Marvel Appliances in Missouri.





















