15-In Professional Built-In Beverage Center With Reversible Hinge - MPBV415SS31A
15-In Professional Built-In Beverage Center With Reversible Hinge
Model: MPBV415SS31A
Key Features
2.7 cu. ft. capacity stores up to 35 cans (12-oz) or 6 wine bottles
Cantilevered shelving system can hold up to 35 lbs and features 11 adjustable heights
Dynamic Cooling Technology delivers temperature stability
Door ajar and high/low temperature alerts
Adjustable LED theater style lighting in arctic white or sapphire blue
Argon filled, UV-resistant tinted dual pane glass door protects contents
Professional styling: robust full-length handle and stainless steel accents
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Elegant midnight black interior
Door lock provides added security
Digital controls allow you to select a temperature from 33°F to 70°F
Reversible door allows for right or left swing
Concealed soft close articulating door hinge
Specifications
Product Details
| Dimensions: Product Depth | 23.875 inch |
| Dimensions: Product Height | 33.75 inch |
| Width | 14.875 inch |
| 12-oz Can Capacity | 35 |
| AMPS Running | 15 A |
| Capacity (cu ft) | 2.7 cu ft |
| Control Type | Digital |
| Energy Star | Yes |
| Refrigerant | R600A |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Weight (lbs) | 125 lb |
| Shipping Width | 19 inch |
| Temperature Range | 33°F to 70°F |
| Wine Capacity | 6 |
Other
| 12-oz Can Capacity | 35 |
| AMPS Running | 15 A |
| Control Type | Digital |
| Energy Star | Yes |
| Refrigerant | R600A |
| Wine Capacity | 6 |
Dimensions & Weight
| Width | 14.88 in. |
| Height | 33.75 in. |
| Length | 23.88 in. |
| Weight | - |
| Shipping Depth | 31 inch |
| Shipping Height | 37 inch |
| Shipping Width | 19 inch |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 19 in. |
| Shipping Height | 37 in. |
| Shipping Length | 31 in. |