30-inch Electric Range with Warm Hold - ACR2303MFW
30-inch Electric Range with Warm Hold
Model: ACR2303MFW




30-inch Electric Range with Warm Hold
Model: ACR2303MFW
Key Features
Large Oven Capacity (4.8 cu. ft.)
Versatile Cooktop
Temp Assure Cooking System
Storage Drawer
Warm Hold
Oven Lockout
Available from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Large Oven Capacity (4.8 cu. ft.)
Large Oven Capacity gives you the space you need to make dinner and dessert at the same time.
Versatile Cooktop
Our Versatile Cooktop with multiple element options provides up to 2,400 watts on the largest burner to help you cook more of your favorites at the same time.
Temp Assure Cooking System
Temp Assure Cooking System distributes heat throughout the entire oven to deliver delicious results.
Storage Drawer
This storage drawer comes with plenty of space to put those pots and pans out of sight and out of mind.
Warm Hold
Warm Hold delivers low heat to the oven so dishes are ready to serve when you are.
Oven Lockout
Oven Lockout is a safety feature that locks your oven and its controls to help protect against accidental use.
Specifications
Description
| Fuel Type | Electric |
| Range Type | Freestanding |
| Size (in.) | 30 |
Exterior
| Door Removable | Yes |
| Door Type | Enameled Steel |
| Range Drawer Type | Storage Drawer |
| Handle Color | White |
| Handle Material | Plastic |
| Handle Type | Towel Bar |
| Oven Window Size | None |
Controls
| Knob Color | White |
Features
| Heating Element On Indicator Light | Yes |
| Hot Surface Indicator Light | No |
| LP Convertible | No |
| Natural Gas Convertible | No |
Details
| Interior Color | Grey |
| Oven Control Knob Color | White |
| Oven Control Location | Backguard |
| Oven Control Type | Electronic Touch |
| Bake Element Power | 2, 400 W |
| Hidden Bake Element | No |
| Broiler Element Power | 3, 400 W |
| Broiler Location | Top of Oven |
| Convection Element Type | None |
| Convection Functions | No |
| Oven Interior Depth(IN,inches) | 18.500 |
| Oven Interior Height(IN,inches) | 18.125 |
| Oven Interior Width(IN,inches) | 24.500 |
| Number of Oven Racks | 2 |
| Number of Rack Guides | 5 |
| Oven Rack Type | Standard |
| Oven Cleaning Type | Manual Clean |
| Cooktop Surface Material | Porcelain Coated Steel |
Cooktop Details
| Cooktop Control Knob Color | White |
| Cooktop Control Knob Type | Dishwasher Safe Plastic |
| Cooktop Control Location | Backguard |
| Cooktop Control Type | Electronic Touch |
| Cooktop Element Style | Coil |
| Cooktop Surface Color | Black on Stainless |
| Number of Cooking Element-Burners | 4 |
| Left Front Element-Burner Power | 2, 100W |
| Left Front Element-Burner Size | 8in. |
| Left Front Element-Burner Type | Coil |
| Left Rear Element-Burner Power | 1, 250W |
| Left Rear Element-Burner Size | 6in. |
| Left Rear Element-Burner Type | Coil |
| Right Front Element-Burner Power | 1250W |
| Right Front Element-Burner Size | 6in. |
| Right Front Element-Burner Type | Coil |
| Right Rear Element-Burner Power | 2, 100W |
| Right Rear Element-Burner Size | 8in. |
| Right Rear Element-Burner Type | Coil |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| Prop 65 | Standard |
| UL | Yes |
Specifications
| Width Doors Open 90 Degrees | 46.625 |
| Accessory Relationships | Yes |
Electrical
| Amps | 40 |
| Hz | 60 |
| Power Cord Included | No |
| Volts | 120/240 |
Configuration
| Oven Configuration | Single Oven |
| Range Configuration | Freestanding |
Other
| Capacity (Cu Ft) | 4.80 |
Dimensions & Weight
| Width | 29.88 in. |
| Height | 46.88 in. |
| Length | 27.75 in. |
| Weight | - |
| Carton Depth | 29 |
| Carton Height | 48 3/4 |
| Carton Width | 32 |
| Depth Closed Excluding Handles | 25 5/16 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 46 5/8 |
| Gross Weight | 142 |
| Net Weight | 0.0 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 25.3125 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 46.6250 |
| Carton Depth(IN,inches) | 29.0000 |
| Carton Height(IN,inches) | 48.7500 |
| Carton Width(IN,inches) | 32.0000 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 142 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 34.88 in. |
| Shipping Height | 51.88 in. |
| Shipping Length | 32.75 in. |
| Shipping Weight | 40 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 40 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 22.49 ft³ |
| Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
| Total of Cubes | 22.49 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 279.57 lbs. |
















