$265.00
Was$299.00Save $34.00 (11%)
1.6 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave with Add 0:30 Seconds - AMV2307PFS
$265.00
Was$299.00Save $34.00 (11%)
More Buying Options
Open Box from$147.00
This model is on display at:
Key Features
1.6 Cu. Ft. Capacity
Description
Enjoy quick and easy cooking with the 1.6 Cu. Ft. Over-the-Range Microwave with Sensor Cooking from Amana. This microwave has a 1.6 cu ft capacity, digital clock and display, and an exhaust fan. This exhaust fan is equipped with charcoal filter to ventilate heat generated during the operation of the appliance, preventing any odor build-up in your kitchen.
To complement the filter, A hidden vent is installed to allow you to install the microwave under a cabinet or shelf without compromising counter space.
Read MoreAvailable from Slyman Bros, serving customers throughout Missouri.
Features
Specifications
Features
1.6 Cu. Ft. Capacity
Give your leftovers plenty of room to reheat with 1.6 Cu. Ft. Capacity.
Specifications
Controls
| Control Location | Right |
| Control Type | Electronic Touch |
| Display Color | Green |
| Number of Quick Touch/One-Touch Selections | 5 |
| Convenience Cooking Controls | Yes |
| Number of Convenience Control Pads | 9 |
| Number of Power Levels | 10 |
| One Touch Cooking | Yes |
| Microwave Selections | Add 30 Seconds, Control Lock, Cook Power, Cook Time, Defrost, Popcorn, Potato, Reheat, Timer |
| Number of Vent Speeds | 2 |
Certifications
| ADA Compliant | No |
| UL | Yes |
| Prop 65 | Yes |
Electrical
| Amps | 15 |
| Hz | 60 |
| Volts | 120 |
Other
| Capacity (Cu Ft) | 1.60 |
Dimensions & Weight
| Width | 30 in. |
| Height | 17.38 in. |
| Length | 15.88 in. |
| Weight | 63.4 lbs. |
| Carton Depth | 17 15/16 |
| Carton Height | 20 5/8 |
| Carton Width | 31 7/8 |
| Depth Closed Excluding Handles | 15 7/8 |
| Depth Closed Including Handles | 16 3/4 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48 1/2 |
| Gross Weight | 70 |
| Net Weight | 63.4 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 15.8750 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 16.7500 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 48.5000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 63 |
| Carton Depth(IN,inches) | 19.2500 |
| Carton Height(IN,inches) | 20.3750 |
| Carton Width(IN,inches) | 31.7500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 63 |
| Width | 30 in. |
| Height | 17.38 in. |
| Length | 15.88 in. |
| Weight | 63.4 lbs. |
| Carton Depth | 17 15/16 |
| Carton Height | 20 5/8 |
| Carton Width | 31 7/8 |
| Depth Closed Excluding Handles | 15 7/8 |
| Depth Closed Including Handles | 16 3/4 |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48 1/2 |
| Gross Weight | 70 |
| Net Weight | 63.4 |
| Depth Closed Excluding Handles(IN,inches) | 15.8750 |
| Depth Closed Including Handles(IN,inches) | 16.7500 |
| Depth With Door Open 90 Degree(IN,inches) | 48.5000 |
| Net Weight(LB,pounds) | 63 |
| Carton Depth(IN,inches) | 19.2500 |
| Carton Height(IN,inches) | 20.3750 |
| Carton Width(IN,inches) | 31.7500 |
| Gross Weight(LB,pounds) | 63 |
Number of Boxes, Shipping Dimensions, & Shipping Weight
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 22.38 in. |
| Shipping Length | 20.88 in. |
| Shipping Weight | 103.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 103.4 lbs. |
| Source | Calculation |
| Number of Boxes | 1 |
| Shipping Width | 35 in. |
| Shipping Height | 22.38 in. |
| Shipping Length | 20.88 in. |
| Shipping Weight | 103.4 lbs. |
| Total of Shipping Weight | 103.4 lbs. |
| Source | Calculation |
Cubic Feet Measurement & Dimensional Weight
| Cubic Feet Measurement | 4.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 59.53 lbs. |
| Total of Cubes | 4.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 59.53 lbs. |
| Cubic Feet Measurement | 4.79 ft³ |
| Dimensional Weight | 59.53 lbs. |
| Total of Cubes | 4.79 ft³ |
| Total of Dimensional Weight | 59.53 lbs. |
Details
| Cavity Finish | Powder Coat |
| Clock | Yes |
| Door Opening Direction | Left |
| Microwave Configuration | Microwave Hood Combination |
| Microwave Type | Over-the-Range |
| Turntable | Yes |
| Work Surface Light | Incandescent |
| Door Release | Push Button |
| Microwave Interior Light | Incandescent |
| Turntable Diameter Size | 12 in |
Microwave Details
| Door Release | Push Button |
| Sensor Cooking | No |
Ventilation Details
| CFM Motor Class | 300 |
| Filters | Charcoal Odor Removing Filter |
| Night Light | Yes |
| Ventilation Type | Updraft |
| Venting | Exterior or Recirculating |
Exterior Details
| Cabinet Color | Grey |
| Door Opening Direction | Left |
| Handle Color | Stainless Steel |
Dimensions
| Capacity | 1.6 cu. ft. |
| Common Size | 30 in |
| Depth | 15-7/8 in |
| Depth Closed Excluding Handles | 15-7/8 in |
| Depth Closed Including Handles | 16-3/4 in |
| Depth With Door Open 90 Degree | 48-1/2 in |
| Gross Weight | 69-7/10 lbs |
| Height | 17-3/8 in |
| Net Weight | 63-2/5 lbs |
| Width | 30 in |
Oven Cavity Details
| Convection | No |
| Cooking Power | 1,000 w |
You might also like these best sellers...







































































